Jak dbać o buty - poradnik

lip 27 2023

Uważa się, że wygląd człowieka jest jego wizytówką, dlatego tak ważną sprawą jest zwracanie uwagi na każdy detal naszej prezentacji. Aby to ułatwić, warto wiedzieć, jak dbać o buty - zwłaszcza jeśli o skórzane obuwie. Często jest ono bowiem inwestycją na wiele lat, a nie tylko na jeden sezon. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i uwagi, by przedłużyć ich dobry stan i estetyczny wygląd. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku modeli całorocznych lub przeznaczonych na okres jesienno-zimowy, kiedy są najbardziej narażone na błoto i wilgoć. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym prezentujemy istotne informacje na temat tego, jak czyścić skórzane buty i dbać o nie zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Pielęgnacja obuwia skórzanego - przydatne wskazówki

Należy zwracać uwagę nie tylko na elegancką prezentację, ale też dobrą kondycję obuwia. Warto więc wiedzieć, jak dbać o skórzane buty, by nie straciły walorów wizualnych. Są bowiem narażone na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, wodę, śnieg i błoto. Dlatego trzeba je nie tylko czyścić, ale też impregnować. Dzięki temu do środka nie będzie przenikać wilgoć, co zwiększy poziom komfortu użytkownika. Pokrycie materiału specjalnym preparatem sprawi też, że na dłużej zachowa on elegancki wygląd i będzie odporny na różne niekorzystne czynniki.

Przed impregnacją trzeba wyczyścić buty z piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Po tym można przejść do pokrycia powierzchni odpowiednio dobranym środkiem. Nie należy stosować żadnych preparatów przed usunięciem zabrudzeń! Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy właściwie dbać o skórzane wyroby. Obuwie nie może być też mokre – przed impregnacją trzeba upewnić się, czy jest suche zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Prawidłowe dbanie o skórzane obuwie

Chcesz wiedzieć, jak czyścić skórzane buty? W takim razie pamiętaj o kilku wskazówkach na temat tego, jak dbać o takie obuwie. Przede wszystkim, jeśli zamoknie w środku, nie susz go na grzejniku ani z użyciem suszarki. Pamiętaj, że jest produkowane z naturalnego materiału, który przy niewłaściwej pielęgnacji ulegnie zniszczeniu. Wówczas nawet czyszczenie nie przywróci mu pierwotnego wyglądu.

Kwestia tego, jak wyczyścić buty w środku jest nieco mniej skomplikowana. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i właściwie dbać o wnętrze, wystarczy wsypać sodę oczyszczoną, pozostawić ją na kilka godzin, a następnie dokładnie usunąć. Najlepszym sposobem na pozbycie się plam i innych zabrudzeń z wnętrza skórzanego obuwia jest użycie wody, szarego mydła i delikatnej szczoteczki.

lip  27