Pielęgnacja zimowego obuwia

lip 27 2023

Kiedy na chodnikach pojawia się śnieg (który często początkowo zmienia się w mokre błoto), dbanie o dobry stan obuwia staje się prawdziwym wyzwaniem. Trzeba więc wiedzieć, jak czyścić buty zimowe, by estetycznie się prezentowały nawet podczas sezonu roztopów. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ brak odpowiedniej pielęgnacji obuwia może skutkować jego szybkim zniszczeniem. Warto mieć na uwadze fakt, że w niektórych przypadkach można prać je w pralce. Co trzeba wiedzieć na temat tego, jak dbać o takie obuwie? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak prawidłowo czyścić botki, kozaki, śniegowce i inne modele.

Wskazówki na temat pielęgnacji butów zimowych

Przede wszystkim, buty zimowe należy nie tylko czyścić, ale też odpowiednio suszyć, jeśli przemokną. Nie można ich ustawiać na grzejniku, przy kominku ani korzystać z suszarki do włosów na gorące powietrze. W ten sposób można trwale uszkodzić powierzchnię obuwia, a nawet je zniszczyć. Warto zaimpregnować je specjalnym preparatem, by ograniczyć przenikanie wilgoci do środka. Przemoknięcie wpływa negatywnie nie tylko na wygląd i kondycję, ale też na poziom komfortu użytkownika.

W sezonie zimowym buty narażone są nie tylko na zabłocenie, ale też plamy z soli i inne zanieczyszczenia, których usunięcie może być problematyczne. Najbezpieczniejszym sposobem, aby skutecznie czyścić takie obuwie i go nie uszkodzić, jest użycie ciepłej wody z szarym mydłem lub specjalnym szamponem oraz miękkiej ścierki, szczoteczki bądź gąbki. Dzięki temu można delikatnie wyprać śniegowce, kozaki, botki lub inny model, nie ryzykując przy tym jego zniszczeniem.

Czy buty zimowe można prać w pralce?

Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić buty zimowe, na pewno rozważasz, czy można je prać w pralce. Wiele osób ma jednak opory przed tym rozwiązaniem z obawy przed nieodwracalnym zniszczeniem obuwia. Warto więc mieć na uwadze fakt, że opcja ta jest dopuszczalna w pewnych przypadkach. Odpowiedź na nurtujące szerokie grono pytanie – czy można prać buty zimowe w pralce? brzmi: owszem, można. Trzeba jednak wybrać delikatny program, zmniejszyć obroty i skorzystać z odpowiednio dobranego środka piorącego - bez wybielacza i innych agresywnych chemikaliów, które mogłyby zniszczyć materiał.

Co ważne, rozwiązanie to jest dopuszczalne w przypadku obuwia szytego, ponieważ klejone może się zniszczyć od połączenia wody i preparatów do prania. Nie należy także prać w ten sposób butów zimowych zbyt często. W przypadku niewielkich zabrudzeń z zewnątrz lepiej jest czyścić powierzchnię mniej inwazyjnymi metodami, jak woda ze specjalnym szamponem i ścierka.

lip  27